Mamy powody do dumy!

Podziel się!
1      
 
   
1
Udostępnij

Szczecińskie Ekoporty zostały nagrodzone w konkursie „Polskie inwestycje przyszłości”. Nagroda została przyznana w czwartek wieczorem w Katowicach, podczas szczytu klimatycznego ONZ.

Konkurs organizowany był przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, które nominowało realizowany przez Szczecin projekt o nazwie  “Rozbudowę sieci EKOPORTÓW wraz z wyposażeniem i usprawnienie systemu obsługi mieszkańców Gminy Miasto Szczecin” do głównej nagrody w konkursie „Polskie inwestycje przyszłości”. Szczecin otrzymał nominację w kategorii „Ekologiczna jednostka samorządu terytorialnego”.

„Podczas 24. sesji Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu postanowiliśmy wyróżnić i docenić spośród dofinansowanych z Funduszy Europejskich projektów te, które naszym zdaniem z jednej strony szczególnie spłynęły na ochronę środowiska, z drugiej – stanowią przykład biznesowego sukcesu, skutecznego wdrażania innowacji czy dobrych praktyk. Za taki Jury konkursu uznało m.in. Państwa projekt” – poinformował Mister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński.

Szczecin od lat walczy z dzikimi wysypiskami śmieci. Doskonałym narzędziem do tego są właśnie Ekoporty. Obecnie w naszym mieście mamy ich osiem. Znajdują się przy ulicach: Leszczynowej, Helskiej, Kołbackiej, Gdańskiej, Firlika, Górnej, Arkońskiej oraz Dworskiej. Jednocześnie powstaje dziewiąty, ekologiczny. Będzie to bliźniaczy punkt do tego z ulicy Akońskiej, oddanego do użytku w 2017 roku. W nowym Ekoporcie na dachu jednego z budynków zamontowane zostaną baterie słoneczne odzyskujące energię. Wykorzystana będzie do obsługi punktu, podobnie jak woda z deszczówki zbierana w zainstalowanych pod ziemią zbiornikach. Najnowszy Ekoport, który zostanie oddany do użytku pod koniec 2019 roku, wzbogacony będzie o ścieżkę edukacyjną. Znajdzie się w nim także mnóstwo zieleni, która stanowić będzie naturalne przedłużenie parku Kutrzeby oraz powiązanie z nim.

Do października 2018 roku z ośmiu szczecińskich Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Problemowych skorzystało aż 144 769 osób. Oddali do Ekoportów ponad 6 tysięcy ton odpadów. Analogicznie rok wcześniej było 4,5 tysiąca ton i 91 tysięcy mieszkańców.

Do punktów selektywnej zbiórki odpadów mieszkańcy mogą przynosić odpady, których nie można lokować do pojemników na śmieci w swoich domach, lub takie, które nie są zbierane „dzwonów” rozstawianych na terenie miasta. Są to m.in: świetlówki (2,3 tony do końca października 2018 roku), baterie (blisko 3 tony), elektronikę (ponad 410 ton), opony (220 ton), drewno (508 ton) gabaryty (blisko 1100 ton), odpady zielone (1700 ton), makulaturę (17 ton), a nawet leki (13 ton).