Nowy Ekoport – wieści z budowy

Podziel się!
       
 
   

Przy ulicy Taczaka powstaje nowoczesny Ekoport. Będzie to już dziewiąty Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Prace na budowie Ekoportu są już mocno zaawansowane, przekroczyły półmetek. Na miejscu można zobaczyć budynek socjalno-biurowy. Na placu znajdują się także konstrukcje stalowe obu wiat oraz wykonany jest stan surowy budynku magazynowego.

Gotowa jest już podbudowa pod ścieżki ekologiczne. Wykonany jest także fundament wagi samochodowej. Trwają jednocześnie prace przy prefabrykowanym ogrodzeniu betonowym, które znajdzie się od ulicy Taczaka.

Na terenie obiektu zrobiona jest już częściowo kanalizacja deszczowa i sanitarna. Osadzony jest także zbiornik na „deszczówkę”, która będzie wykorzystywana w przyszłości do bieżącej obsługi Ekoportu. Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem będą na dachu głównego budynku baterie słoneczne.

Docelowo, na części terenu, powstanie zielony ogród, jako przedłużenie i naturalne powiązanie z Parkiem Kutrzeby. Na obszarze całego Ekoportu będzie aż 2300 metrów kwadratowych zieleni. Prowadzona będzie także funkcja edukacyjna, nie tylko dla uczniów, ale również wszystkich pozostałych mieszkańców Szczecina. Tak, jak w Ekoporcie przy ulicy Arkońskiej, znajdzie się sala edukacyjna, która pełnić będzie także funkcję świetlicy osiedlowej. Na zewnątrz natomiast znajdziemy ekspozycje służące do prowadzenia zajęć z najmłodszymi mieszkańcami.

Planowane zakończenie budowy to listopad 2019. Koszt inwestycji to 6,4 miliona złotych.

W ubiegłym roku osiem szczecińskich Ekoportów odwiedziło ponad 167 tysięcy osób. Przywieźli ze sobą 7100 ton odpadów, a najwięcej: odpadów zielonych, materiałów budowlanych, gabarytów, elektrosprzętu, drewna, czy opon. Mieszkańcy przynoszą także leki, makulaturę, butelki plastikowe, tonery, świetlówki, przepracowane oleje, akumulatory, baterie, a nawet odzież.

Dodatkowo leki, w ramach Mini Ekoportów, zbierane są w ponad 180 szczecińskich aptekach. Ustawione w nich zostały specjalne, regularnie opróżniane pojemniki.